خانه / فیلم و سریال / نقد فیلم جیگساو: این اره دیگر وحشت را نمی برد!

نقد فیلم جیگساو: این اره دیگر وحشت را نمی برد!

فرنچایز فیلمهای اره در آغاز راه خود با سیستم و تفکری، هرچند تفکری بیمارگونه و سادومازوخیسمی، همراه بود که دچار حریق بفروش شدن و سودآوری شد که هر بار طمع استودیو را بر انگیخت. جیمزوان که در ساخت فیلمهای ترسناک تبحر خاصی دارد و خالق سری اره به شمار میرود در قسمت نخست بازی استادانه موش و گربه مانندی را به تصویر کشید و ترس را خارج از مساله خون و خونریزی به درون فیلم خود تزریق کرد. او که خالق سری فیلمهای دیگری چون Insidious و یا Conjouring هم هست خود به خوبی بهتر از همه میدانست که اره پتانسیل شمارههای دیگر خود را ندارد و با اینکه نسخههای دو سری فیلم دیگرش را خودش کارگردانی کرده اما هیچ وقت دوباره سراغ فرنچایز اره نرفته است و همیشه در نقش تهیه کننده شرکت داشته است.

نقد و بررسی فیلم جیگساو - فیلم Jigsaw - Jigsaw Review

سنت عرضه کردن یک نسخه از فیلم اره در هر سال از سال ۲۰۰۵ در دستور کار Twisted Pictures قرار گرفت و خوشبختانه بعد از نسخه سه بعدی یا همان قسمت هفتم به علت فروش نه چندان زیاد متوقف شد. طرفداران فیلمهای اره، آن دسته که از متعصبین نیستند، میدانند که فیلم از نسخه سوم به بعد و با کشته شدن شخصیت قاتل روان پریش اصلی سری یعنی جیگساو به قهقهرایی کشیده شد که موجب شد نسخههای بعدی شبیه دست و پا زدنی در باتلاق خون این کاراکتر باشد.

کته جالب، ساخت دو بازی کامپیوتری با الهامات از دنیای سینمایی اره بود که می‌توان گفت به مراتب از فیلم‌های سینمایی جدید آن بهتر بودند. البته هر دو نسخه از بازی خارج از دنیای سینمایی اتفاق می‌افتند ولیکن به زعم بسیاری از طرفداران از نسخه‌های سینمایی اره ۴ به بعد جذاب‌تر بودند.  

در هر حال با وقفهای که بر سر ساخت قسمت جدید ایجاد شد و تریلرها و پوسترهایی که از فیلم جدید رونمایی میشد، سطح انتظارات کمی بالا رفت. به نظر میرسید فیلم سیاهتر و به اصطلاح سنگینتری طرف هستیم که با توجه به اسم جدیدش یعنی «جیگساو» احتمالا سری به ریشههای اصلی این شخصیت بزند. چهرهای از کاراکتر قاتل فیلمهای اره روی پوسترها مشخص بود که با گریم خارقالعاده حدس و گمانها پیرامون محوریت فیلم روی این کاراکتر را دو چندان میکرد. اما بعد از اکران شدن و تماشای اره جدید متوجه میشوید این بازی تبلیغاتی صرفا برای نبش قبر یک ماشین پولساز هالیوودی بوده که استودیو دوباره دست به دامن آن شده و بدون هیچگونه خلاقیت، نوآوری و یا چرخشی در داستان یک معجون تکراری بیمزه را به دست طرفداران رسانده است.

نقد و بررسی فیلم جیگساو - فیلم Jigsaw - Jigsaw Review

در فیلم جدید ماجرا به ۱۰ سال بعد از مرگ جیگساو میرسد. پلیس ناگهان در طی یک سری درگیری به سرنخهایی از حضور دوباره جیگساو برمیخورد، به نظر می‌رسد که در گوشه‌ای نامعلوم از کشور تعداید قربانی دوباره بازیچه این قاتل که خود را قاضی اجرای عدالت برای انسان‌های گناهکار آزاد در دنیا می‌نامد، شده‌اند و یکی‌یکی در حال کشته شدن هستند. پلیس که ماجرا را بسیار بودار و شک آمیز می‌داند به سرعت تحقیقات خود را شروع می‌کند و فیلم بین دو داستان تیم پلیس و تیم قربانیان دایما سوییچ می‌خورد. در این بازتاب خبری بازگشت جیگساو وحشت را در سرتاسر مردم کشور ایجاد می‌کند.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم جدید جومانجی: به جنگل خوش آمدید !

فیلمنامه جیگساو برداشتی ناشیانه و ناقص از نسخههای اولیه و موفق فیلمهای اره است که با وجود وام گرفتن از نکات هوشمندانه آن فیلمها، نتوانسته فیلمی هوشمندانه شود. پیچیدگیها و معماهای داستان به جای آنکه بهت تماشاگر را به همراه بیاورد صرفا باعث خنده و مضحکه شده و مخاطب قهار سری اره را از خود دلزده میکند. کسانی هم که تازه پا به دیدن این سری گذاشتهاند به طور قطع از شنیدن اسم اره ناامید شده چرا که ابهت و زیبایی فیلمهای نخست در جیگساو به سلابه کشیده شده است.

نقد و بررسی فیلم جیگساو - فیلم Jigsaw - Jigsaw Review

در فیلم قرار است ماجرای پلیس بار معمایی فیلم را به دوش بکشد و قسمتهای ترسناک بر عهده سکانسهای قربانیان و بازیهای مرگبار جیگساو با آنها گذاشته شود. اما هر دو قسمت دارای نقاط ضعف بسیاری (خارج از بازیگری نابازیگران فیلم که این بار برخلاف فیلمهای قبلی نتوانستند به استعدادهایی خوب تبدیل شوند.) هستند که باعث شده نتوانند به هدف واقعی خود برسند. به عنوان مثال بازی های طراحی شده توسط جیگساو یکی از عواملی است که بینندگان را ترغیب به دیدن این سری فیلمها کرده اما در این فیلم شاهد بازیهای بعضا تکراری و عاری از خلاقیت هستیم و به جز یک مورد، الباقی فراموش شدنی هستند. متاسفانه فرمول بازی‌های جیگساو، به ورطه تکرار افتاده و طرفداران را ناامید می‌کند، چرا که هیچ نوآوری خاصی در این بازی‌های وحشیانه نیست و کارگردانان فیلم (مایکل و پیتر اسپریگ) نتوانستند سیستم بازی‌مرگ پیچیده و ترسناک را بیافرینند. آنها به آپگرید کردن مدل‌های قبلی ساخته شده در این سری بسنده کرده و همان‌ها را با تغییراتی جزیی به خورد مخاطب می‌دهند.

نقد و بررسی فیلم جیگساو - فیلم Jigsaw - Jigsaw Review

سوالات بی شماری که در طول فیلم بی پاسخ می‌مانند با صفحه تیتراژ پایانی به مخاطب جواب داده می‌شوند که ناشی از ضعف فیلمنامه است. فیلم‌های اره برخلاف باور سازندگان کنونی آن صرفا به یک سری بازی مرگبار وابسته نیستند و یک انسجام درست و درمان برای ماندگار شدن لازم دارند. البته فیلم جیگساو، خوشبختانه یا متاسفانه همچنان سوددهی بالایی داشته و با بودجه ۱۰ میلیون دلاری‌اش، کمی بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار فروخته است. فروشی که البته بسیار کمتر از حد انتظار بوده ولی با خود ضرر هم به همراه نداشته است.

جیگساو هیچ رنگ و بویی از دنیای تاریک و پر رمز و رازی که جیمز وان آن را ساخت ندارد و به یک ماشین کشتار بی‌منطق تبدیل شده که طرفداران خونریزی را هم دلسرد می‌کند. این مسایل نشان می‌دهد که این سری بیشتر از هر فرنچایز دیگری در هالیوود نیازمند یک بازسازی(ریبوت) اساسی است.

نقد از : آرش پارساپور

بخوانید: نقد بررسی فیلم شکل آب: نامزد اکثر بخش‌های اسکار‌!


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

نگاهی به مسعود فراستی به بهانه‌ی اکران «سمفونی نهم» و انیمیشن «بنیامین»!

فرستاده شده توسط damoon در تاریخ آبان ۱۶, ۱۳۹۸ در فیلم‌های داخلی | بدون دیدگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *