خانه / فیلم و سریال / نقد فیلم پروژه فلوریدا (The Florida Project): بچه‌های زیر سقف آسمان

نقد فیلم پروژه فلوریدا (The Florida Project): بچه‌های زیر سقف آسمان

در بین آثار پرزرق و برق تولید شده این روزهای هالیوود، دیدن اثری که هنوز به عناصر هنری سینما و درام پایبند باشد مانند پیدا کردن یک لنگه کفش پاره در بیایان غنیمت است. شان بیکر که پیش از این تجربه اثر هنری موفقی چون فیلم «نارنگی» را در کارنامه خود دارد، باردیگر پشت دوربین جادوییاش قرار گرفته و جادویی را در پرده نقرهای نشان میدهد که نشات گرفته از دنیای جادوییتری از سینماست، یعنی دنیای کودکان. فیلم «پروژه فلوریدا» از آن دست فیلمهاییست که با ریتمش همراه آن میشوید و اگر کمی حوصله به خرج دهید، با یکی از زیباترین آثار سینمایی چند سال اخیر روبرو خواهید شد. دنیای فیلم پروژه فلوریدا از دریچه دنیای کودکان است و این مساله در لحظات اولیه به اشتباه این تفکر را در ذهن پیادهسازی میکند که شاهد یک اثر فرهیخته سینمای کودک هستیم (مثل آثار چند سال پیش کانون پرورش فکری کودکان خودمان) ولی با گذشت مدت زمانی از فیلم و باز شدن یک سری مفاهیم در آن، متوجه میشویم که با فیلمی کاملا بزرگسالانه روبرو هستیم که هوشمندانه از جهان بچهها و بازیگران این جهان برای گفتن حرفهایش استفاده کرده است.

نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا Florida Project

داستان پروژه فلوریدا در یک مجتمع بزرگ هتلآپارتمان ارزان میگذرد که به اصطلاح به همین Florida Project معروف هستند، این پانسیونها دارای اتاقهای متعددی هستند که به دلیل ارزانی کرایهشان گاهی تبدیل به اقامتگاه دائمی برخی افراد میشوند (هرچند این کار قانونی نیست و برای اتفاق افتادن این امر نیاز به کمی دور زدن قانون است). بابی (با بازی زیبای ویلیام دفو) مسئول این مجتمع بزرگ است و سعی میکند با مشکلات موجود با تک تک ساکنین دست و پنجه نرم کند. داستان اصلی از دید چند بچه روایت میشود که شخصیت اصلی بین آنها مونه نام دارد، دختری ۶ ساله که با مادربزرگ جوان خود (نهایت ۳۵ ساله) زندگی میکند و مادرش که او را در ۱۵ سالگی به دنیای آورده معلوم نیست که کجاست. مونه به همراه دو دوست هم سن و سال خود یعنی جنسی و اسکوتی مشغول به شیطنتهای روزمره ایام بچگیشان هستند و در خلال بازیهای کودکی آنها، مصائب مختلف کاراکترهای مختلف فیلم به نمایش گذاشته میشود، مصائبی که برخی از آنها در دریچه نگاه این بچهها روایت میشود و برخی دیگر مربوط به خرابکاریهای خود بچهها و عواقب آن در دنیای بزرگسالان است.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم نابودی (Annihilation)؛ علمی تخلیلی در ژانری دیگر !

نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا Florida Project

فیلمبرداری فیلم Florida Project برخلاف کار قبلی کارگردان اثر با دوربین آیفون انجام نشده (به جز سکانس پایانی که البته جزو بهترین سکانسهای فیلم هم همین سکانس پایانی است!) و این بار کارگردان بیشتر از فضا و قاببندی تصاویر بهره جسته است. فیلمبرداری فیلم با توجه به شناخت خوب بیکر از زوایا و هنر عکاسی به بهترین شکل ممکنه صورت گرفته و انتخاب تصاویر به زیبایی شکل گرفته است. موسیقی که روی این تصاویر نقش میبندد نیز با اینکه بهندرت شنیده میشود ولی توگویی برای همین صحنهها خلق شده و تاثیرات نمای دوربین را مضاعف میسازد.

نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا Florida Project

بازی کودکان فیلم نیز برخلاف انتظار بسیار زیباست و بهجرات میتوان گفت که در برخی سکانسها گوی سبقت قدرت بازیگری را از افراد بزرگسال فیلم ربودهاند. با اینکه ویلیام دفو در نقش فرعی خود بسیار خوش درخشیده (و بابتش کاندید و برنده جوایز سینمایی زیادی من جمله اسکار و گلدن گلاب هم شده) ولی بازیگران خردسال فیلم با توجه به سن و سالشان به مراتب بهتر هستند و گل سر سبد آنها نیز بروکلین پرینس در نقش مونی است. نقش بابی که دافو آن را ایفا میکند در کنار کاراکتر مونی دو عنصر اصلی فیلم Flordia Project هستند و تصور فیلم بدون حضور این دو عملا غیرممکن است.

نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا Florida Project

ضرباهنگ و ریتم خط روایی فیلمنامه پروژه فلوریدا ماند دیگر آثار سینمایی ساخته شده نیست، همانطور که خود فیلم مانند آنها نیست و مخاطبینش هم بالطبع تماشاگران سینمای عام نخواهند بود. این حرف به این منظور نیست که Florida Project در رده فیلمهای خاص با سلیقههای خاص جا میگیرد بلکه صرفا باید دانست که دیدن آن مستلزم درک زیباییشناسی و درک درام و البته فهم سینماست. نقصهای موجود در کارگردانی و تدوین و نظیر این مسائل در فیلم به ندرت به چشم میخورد و هرچیزی دقیقا سرجای خودش است. فیلم از این حیث یک شاهکار نیست چرا که پا را فراتر از یک اثر خوب نمیگذارد اما خوشبختانه کفه ترازوی خوب بودن فیلم همیشه بالاست و با اینکه به شاهکار نمیرسد ولی به نکات منفی و بد هم ختم نمیشود.

داستان تشکیل شده است از قسمتها و حوادث و حتی به کوچک ترین جزئیات نیز به زیبایی پرداخته شده و با وجود این حجم از داستان، ابدا فیلم راه خود را گم نمیکند و یک شلوغی بینظم را به تماشاگر نمیخوراند. تمام داستانکهای فیلم با طمانینه شروع میشوند و اوج میگیرند و تمام میشوند و بین همه آنها پایان بندی اصلی و نهایی فیلم از همه درخشانتر از آب در آمده است.

نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا Florida Project

پروژه فلوریدا از آن دست فیلم های کوچک، متفکر و شگفت آوری است که توسط مخاطبان عاشق سینما و درام (و حتی شاید بتوان گفت ادبیات) مورد ستایش قرار خواهد گرفت و شاید جاودان نماند و یک اثر ماندگار در تاریخ سینما تبدیل نشود ولی بدون شک یکی از بینقصترین و بهترین درامهای چند سال اخیر خواهد بود.

منتقد: آرش پارساپور

بخوانید: نقد و بررسی فیلم آخرین جدای ، بازگشت به دوران اوج جنگ ستارگان


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

قاب روز – ده

فرستاده شده توسط damoon در تاریخ مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ در عکس‌ها و قاب‌ها | بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *